„Fizička aktivnost je jedan od najvažnijih koraka u poboljšanju zdravlja. Nepravilan način ishrane i manjak fizičke aktivnosti su glavni faktori rizika za nastanak hroničnih bolesti. Redovna umerena fizička aktivnost smanjuje faktor rizika od nastanka srčanih bolesti, moždanog udara, osteoporoze, dijabetesa, depresije i gojaznosti“, naglasila je Dr Vesna Knjeginjić, pomoćnik ministra za javno zdravlje i programsku zdravstvenu zaštitu.
Nakon istraživanja ishrane i fizičke aktivnosti odraslog stanovništva u Srbiji, koje je sprovedeno 2014. godine, došlo se do zaključka da smo izuzetno fizički neaktivni i da čak 14 sati dnevno provedemo u stanju potpunog mirovanja. Upravo zbog toga, studenti medicine i nutricionizma odlučni su u nameri da promene ovu poražavajuću statistiku.
„Želimo koncept šetnje da približimo građanima i da im pokažemo koliko je važno u svakodnevne aktivnosti uvrstiti umerenu fizičku aktivnost, kao što je obična šetnja. Ako uzmemo u obzir da je preporučeni broj koraka dnevno 10.000, onda zaista vredi uveriti sve građane da se svaki korak računa!“ naglasila je Ana Krivokapić, lokalni koordinator za javno zdravlje IFMSA-Serbia.
Nakon današnje početne, simbolične šetnje na Adi Ciganliji, u okviru „Meseca šetnje“ u narednih mesec dana, studenti medicine motivisaće građane da što više šetaju tako što će im u tržnim centrima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu svakog vikenda deliti pedometre kojima mogu da izmere broj koraka za vreme kupovine i dobiju uvid u to koliko su (ne)aktivni.
Akcija „Mesec šetnje“ održava se u okviru nacionalne kampanje „Pronađi meru“ koju već četiri godine uspešno sprovode studenti medicine okupljeni u Komitetu za međunarodnu saradnju studenata medicine IFMSA–Serbia i članovi Društva dijetetičara-nutricionista Srbije, a uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Coca-Cola Fondacije i V+O Communication.
Više informacija o akciji „Mesec šetnje“, ali i o samoj nacionalnoj kampanji „Pronađi meru“, možete pronaći na sajtu www.pronadjimeru.com