Ali umesto da vas to obeshrabri ili baci u loše raspoloženje, zapamti da te greške i nesavršenosti mogu dovesti do krajnjeg životnog cilja.
Bez obzira što to tako često portretiraju u američkim filmovima, studiranje nisu samo ludi provodi i divni, sunčani dani kao stvoreni za lenčarenje na livadi ispred studenjaka. Studenti lako izgube samopouzdanje jer su mladi i još uvek nemaju potpuno ispravnu sliku realnog života, a naročito se lako razočaramo ako podbacimo na fakultetu, suočeni s hrpom obaveza koje se samo nagomilavaju i nagomilavaju…
Uprkos tome, postoji nekoliko jednostavnih trikova koji će ti pomoći da prebrodiš najgore greške i sačuvaš ili povratiš samopouzdanje. Možeš ti to!
Ako ti kritika teško pada, nisi jedini koji se tako oseća
Ako imaš osećaj da nikako ne možeš da odradiš sav posao koji je programom predviđen, nisi jedini. Teško radimo, učimo i pripremamo se da upadnemo na željeni fakultet, a onda nas tamo neko kritikuje zbog čega se osećamo kao da nismo dovoljno dobri.
Studenti mogu doživeti i „sindrom varalice„: osećaj da su svi drugi uspešniji na fakultetu i strah da će otkriti da zapravo uopšte ne pripadaju tamo. Veliki je broj studenata koji se ovako osećaju – bitno je da znaš da nisi sam.
Prilagodi se promeni
Kad te na fakultetu počnu tretirati kao samostalnog mislioca čije se ideje vrednuju, možda ćeš osetiti strah jer je to nova situacija na koju se tek moraš prilagoditi. Iako je zbog ove samostalnosti i veće odgovornosti za sopstveni rad kritiku moguće shvatiti mnogo ličnije, promena perspektive mogla bi ti jako pomoći.
Na fakultetu si da napreduješ, a mentori i profesori su tu da ti ukažu na tvoje slabosti, ali i da te usmere putem na kraju kojeg ćeš sve to savladati. Pokušaj o sebi misliti kao o procesu – malom projektu koji se sa svakim novim danom razvija i obogaćuje.
Ako pogrešiš, nauči kako to da popraviš
Ovo nije tako lako kao što možda zvuči. Prepoznaj u čemu je problem: trošiš li previše vremena na pripremu za pisanje seminarskih ili pokušavaš odgovoriti na više pitanja odjednom? Fokusiraj se na problem i pronađi praktično rešenje. Često je rešenje u boljoj organizaciji.
Ključ je u ravnoteži
Ravnotežu između zabave i učenja nije lako pronaći, ali je jako važno da u tome uspeš. Nemoj se fiksirati isključivo na ocene nego uživaj i u drugim aktivnostima kao što su volonterski angažmani ili rad u nekim studnetskim udruženjima. Ako su ti ocene jedini motiv koji te usrećuje, brzo ćeš otkriti da si pod velikim stresom i uglavnom nezadovoljan. Podjednako važi i obrnuto – ako na fakultetu samo uživaš i provodiš se, bićeš nezadovoljan lošim ocenama. Ključ je u balansu!
Pronađi osobe koje ti pružaju podršku
Život daleko od porodice može biti izazovan i težak u početku, ali prihvati činjenicu da si okružen mladim ljudima koji prolaze kroz iste probleme kao i ti. Oni ti automatski mogu postati dobra grupa za pružanje podrške. Osim toga, savetovališta za mlade i studente takođe bi ti mogla pomoći da prebrodiš svoje male krize zbog kojih grešiš i ne postižeš uspeh koji znaš da možeš postići.
Budi blag prema sebi
Kako razgovaraš s prijateljima kad ti kažu da su u nečemu pogrešili? Nećeš biti strog, zar ne? Većina ljudi ipak na potpuno suprotan način rešava probleme sa samim sobom. Najčešće smo jako kritični, grizemo se do iznemoglosti, uništavamo samopouzdanje i govorimo da smo bezvredni i glupi. Budi blag prema sebi. Svako ima pravo da pogreši jer je i to sastavni deo učenja i sazrevanja. Oprosti sebi kad pogrešiš! Sve dok se i dalje trudiš da ispraviš pogreške i budeš još bolji student, nijedna greška neće te sprečiti na putu do diplome.
Izvor: Guardian / www.mojfaks.com